- Vi gik jo helt amok. Vi havde det, som da Danmark blev europamestre, siger chefen for FC Midtjyllands fodboldakademi, Claus Steinlein.
FC Midtjyllands Winston Reid, den første akademispiller, der har klaret springet til Superligaen, havde netop scoret dybt inde overtiden og sensationelt sikret New Zealand det ene point i VM-opgøret mod Slovakiet.
Hjemme i det midtjyske sad en flok spillere og trænere fra FCM's fodboldakademi, der kender den 21-årige newzealænder særdeles godt, og Claus Steinlein var meget rørt.
- Vi har haft mange gode stunder. Og lige da Winston header den ind... man er simpelthen så stolt og glad, siger Steinlein, der hentede Reid til FCM tilbage i 2004.
Akademichefen har ærligt talt lidt svært ved at forstå det, han lige har været vidne til.
- Jeg ville da lyve, hvis jeg sagde, at jeg havde set en af vores akademispillere score i tre minutters overtid i en VM-kamp i 2010, siger han.
Det er dog ikke tilfældigt, at det netop er Winston Reid, der nu har succes på den helt store scene.
- Han har trænet rigtig hårdt for at komme dertil, og han er blevet mere og mere professionel gennem de sidste par år. Og så har han fysikken og hurtigheden, der skal til, siger Claus Steinlein, mens han kigger på et billede af den kun 15-årige Reid, der i 2004 blev optaget på akademiet.
- Det er stadigvæk en høj, men meget drenget Winston, forklarer Steinlein om det, han ser.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned