Kasper Bleibach kan ikke forsvare DM-guld

MARIBO Storm og regn tvang arrangørerne til at afblæse tredjedagen af de danske kortbanemesterskaber i kajak i Brabrand ved Århus for syv uger siden.

Nu prøver Dansk Kano og Kajak Forbund på ny.

På Vandkraftsøen i Holstebro skal de nye mestre findes på 500 meter og 10.000 meter samt 2500 meter for ungdom.

Maribo Kajakklub sender 36 roere til Holstebro, hvor de vil fortsætte medaljehøsten.

Går det, som jeg håber og tror, vinder vi 50 medaljer i alt ved kortbane-DM, siger sportschef Finn Larsen.

En af Maribos helt store profiler, Kasper Bleibach, får ikke mulighed for at forsvare sit danske mesterskab fra sidste år i 500 meter enerkajak.

Kasper Bleibach kæntrerede i det indledende løb for syv uger siden og er dermed ikke med på distancen i Holstebro. René Poulsen bliver dermed Maribos medaljehåb i 500 meter enerkajak.

René Poulsen stiller også op i 500 meter toerkajak sammen med Kim Wraae Knudsen, Amager, 10.000 meter enerkajak og på Maribos stafethold.

- René har absolut muligheder for at vinde guld i alle løb, mener Finn Larsen.

Men Kasper Bleibach har også gode muligheder i såvel 500 meter toerkajak sammen med Casper Nielsen, Gladsaxe, 10.000 meter enerkajak samt i stafetløbet.

Maribos øvrige guldhåb De øvrige favoritter er Sofie Jørgensen og Orion Pilo i U/16, Katrine Ibsen og Ida Christoffersen i U/14 og U/12-roerne Emma Jørgensen og Emilie Pedersen.




De aflyste løb fra kortbane-DM for syv uger siden gennemføres søndag i Holstebro.

Offentliggjort Sidst opdateret