Der var kaos i mixedzone efter EM-sejren over Spanien. Dels fordi de danske håndboldherrer skulle hurtigt af sted med en flyver fra Wien. Men endnu mere fordi Kasper Hvidt stoppede på landsholdet efter kampen. En beslutning han havde meddelt landstræner Ulrik Wilbek fredag.
- Jeg havde allerede truffet min beslutning efter nederlaget til Kroatien. Men jeg havde ikke talt med Ulrik om det før fredag eftermiddag. Og det kunne ikke rigtig komme ud, før vi havde taget den snak, forklarer Kasper Hvidt.
Kasper Hvidt vil fremover bruge mere tid med familien, og det går nu ud over landsholdskarrieren, som har varet i næsten 14 år.
- Jeg har prøvet at gøre plusser og minusser op, for vi spillere bruger over to måneder om året på at være sammen med landsholdet. Det er mange dage væk hjemmefra, når vi samtidig rejser med klubholdene, siger målmanden og tilføjer:
- Nu er det på tide, at jeg prioriterer min familie. Jeg har været på landsholdet siden 1996, og det, synes jeg, er temmelig mange år. Jeg har dog aftalt med Ulrik, at hvis der er behov for en målmand, så kan han altid ringe. Men som jeg ser det, er fremtiden rimelig sikker.
Beslutningen er velovervejet, men Hvidt regner dog med at spille mange år på toppen endnu. Det bliver på klubholdet FCK Håndbold, som til sommer bliver slået sammen med AG Håndbold under navnet AG København.
- Mine kone har ofret utrolig meget for mig, og at være væk to måneder om året i 14 år er meget lang tid. Når vi samtidig har fået en datter, synes jeg ikke, at jeg skal bruge så meget tid med håndbold, forklarer Hvidt.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned