Katusha om heldig sejr: Kristoff er Tourens hurtigste
Foto: Jeff Pachoud /Scanpix
Jeff Pachoud /Scanpix
Der var en god portion held i Alexander Kristoffs sejr på 15. etape, da søndagens to udbrydere først blev hentet få meter før målstregen, men nordmandens sejr beviser også, at han er løbets bedste sprinter.
Det mener i hvert fald hans sportsdirektør, Torsten Schmidt.
- Nu har han bevist, at han efter to ugers løb og efter Alperne er den stærkeste sprinter i feltet. Vi har troet på ham, og vi havde tillid til, at holdet kunne støtte ham til sejren, siger Schmidt.
Derfor er sejren større end den første, hvor tyskeren Andre Greipel var sat ud af spillet på grund af et styrt.
På søndagens 15. etape var alle løbets bedste sprintere Andre Greipel, Marcel Kittel og Alexander Kristoff fremme til slut.
- Da han vandt første gang, styrtede Greipel, men i dag var alle med, og Alexander vandt alligevel, konstaterer den tyske sportsdirektør med stolthed i stemmen.
Finalen var kaotisk, og ingen af sprinterholdene tog for alvor ansvar for at hente de to udbrydere på de sidste kilometer.
Indtil da havde Lars Bak slidt i front af feltet for at overlede det sidste arbejde til holdkammeraterne på Lotto-Belisol, men de formåede ikke at fuldende opgaven.
- Alle kørte deres egen chance. De måtte enten køre til eller kæmpe om tredjepladsen, for de to udbrydere var meget stærke, siger Schmidt, som forsvarer, at Katusha ikke gjorde så stort et arbejde som eksempelvis Lotto-Belisol.
- Tidligt på etapen satte vi Simon pilak frem, og han kørte med Lotto-Belisol og Giant-Shimano, og man huske, at vi ikke har otte mand til at køre udelukkende for Kristoff. Vi kører også for Joaquim Rodriguez, siger Torsten Schmidt.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned