Kedeligt VM-stormøde udløser glæde

Mens tilskuerne i Durban og millioner af tv-seere i hele verden var skuffede, er der tilfredshed at spore hos både Brasiliens og Portugals fodboldlandshold efter 0-0-opgøret mellem de to storhold ved VM.

Resultatet betød, at Brasilien vinder gruppe G, mens Portugal eliminerede den teoretiske trussel om, at holdet kunne blive indhentet af Elfenbenskysten i kampen om at nå ottendedelsfinalerne via gruppens andenplads.

- Vi kunne sikkert have gjort mere, men i dag var det vores bedste. Det var vigtigt for os at få et godt resultat, siger den brasilianske anfører, Lucio.

Bortset fra enkelte oplagte målchancer til begge hold var det dramatiske højdepunkt, at der blev delt syv gule kort ud i den til tider ondt spillede første halvleg.

Hos portugiserne glæder landstræner Carlos Queiroz sig over avancementet i stedet for at dvæle ved det mindre berusende spil.

- Vi blev nødt til at trække i arbejdstøjet i dag. Vi neutraliserede Brasilien, og det er en god præstation, vurderer Carlos Queiroz.

/ritzau/

Der er glæde at spore i både den portugisiske og brasilianske VM-lejr, efter at de to lande spillede 0-0 i topmødet af gruppe G ved VM i fodbold.

Offentliggjort Sidst opdateret