Kent Nielsen skifter til OB: Sagde nej til udlandet
Den afgående AaB-træner fik forespørgsler fra flere klubber i ind- og udland. Han valgte OB.
Træner Kent Nielsen har tilsyneladende været ombejlet efter hans tid i spidsen for Horsens og AaB.
Mandag offentliggjorde han sit skifte fra AaB til OB, og nu viser det sig, at han også var eftertragtet i udlandet. Det skriver Nordjyske.dk
- Der har været forskellige forespørgsler fra både ind- og udland, siger Kent Nielsen, der afviste et tilbud om at forlænge sin kontrakt i AaB.
Efter fem år i AaB er det nu tid til nye udfordringer for træner Kent Nielsen, når han skifter til OB. Han førte AaB frem til det danske mesterskab og pokaltitlen i den forgangne sæson.
Den 52-årige succestræner fortsætter i OB, men han kunne altså være endt i udlandet, som han stiftede bekendtskab med i sin karriere som fodboldspiller.
I sin aktive karriere skiftede han i 1989 fra Brøndby til engelske Aston Villa, inden han i 1992 vendte hjem til Danmark for at spille for AGF.
- Jeg har selvfølgelig haft nogle overvejelser omkring det, men tingene har alligevel ikke været så konkrete, og der er ingen grund til at underkende den danske liga. Det føltes rigtigt, da jeg fik muligheden for at komme til OB, siger Kent Nielsen.
Han forlader jobbet i Nordjylland til sommer for derefter at tiltræde hos superligakonkurrenten OB.
Den fynske klub ligger aktuelt nummer 10 i Superligaen.
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker