Kenyanere triumferer i London Marathon
Eliud Kipchoge og Jemima Sumgong kom først over målstregen for henholdsvis mænd og kvinder i London Marathon.
Hos både mænd og kvinder blev søndagens traditionsrige London Marathon vundet af en løber fra Kenya.
Hos mændene var det 31-årige Eliud Kipchoge, som passerede målstregen først. Dernæst kom Stanley Biwott i mål 46 sekunder efter.
Kipchoge kom i mål i tiden 2 timer, 3 minutter og 5 sekunder. Det er den hurtigste tid nogensinde ved maratonløbet i den engelske hovedstad.
Landsmanden Dennis Kimettos otte sekunder hurtigere verdensrekord fra 2014 var reelt i fare, men mod slutningen faldt tempoet en anelse. Kimetto blev selv nummer ni ved søndagens løb.
Vindende Kipchoge har tidligere været ekspert i kortere distancer, og i 2003 blev han verdensmester i 5000-meter-løb. På samme distance har han også to olympiske medaljer - en af sølv fra 2008 og en af bronze fra 2004.
Siden har han udviklet sig til en god langdistanceløber, og han vandt således også sidste års løb i Londons gader.
På kvindesiden blev løbet også vundet af en kenyaner. Jemima Sumgong kom først over målstregen, selv om hun undervejs var i problemer.
Ved et vanddepot stødte hun sammen med to andre løbere og måtte en tur i asfalten. Det forhindrede dog ikke Sumgong i at kæmpe sig tilbage og vinde fem sekunder foran sidste års kvindelige vinder, etiopieren Tigist Tufa.
Vindertiden var 2 timer 22 minutter og 58 sekunder. Det var over to minutter langsommere end Sumgongs personlige rekord på distancen.
Hun har tidligere vundet maratonløb i Rotterdam og Las Vegas.
Mere end 38.000 løbere stillede til start ved London Marathon. Løbet er samtidig en del af serien "World Marathon Majors", som også tæller løbene i Tokyo, Boston, Chicago, New York og Berlin.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker