Caroline Wozniacki topper verdensranglisten, men hun mangler stadig en sejr i en af de fire grand slam-turneringer.
I bestræbelserne på at få den længe ventede første sejr af de helt store har hun indledt et samarbejde med den spanske træner, Ricardo Sanchez.
Og det at få inspiration fra en ny træner kan være altafgørende i forhold til at tage de sidste vigtige skridt mod de ultimative mål.
Det kan bokseren Mikkel Kessler, der er personlig ven af Wozniacki, tale med om.
Da han led et choknederlag til Andre Ward i 2009, valgte han efterfølgende at skifte sin mangeårige træner Ricard Olsen ud med amerikaneren Jimmy Montoya.
- Måske er det præcis det, der skal til for Caroline. Når man prøver nye ting, bliver man lidt mere sulten på en anden måde. Det virkede for mig. Og det er sundt at prøve noget nyt, uanset om det normale virker eller ej, siger Mikkel Kessler.
- Jeg er sikker på, en ny træner kan give hende lidt ekstra, og jeg er helt sikker på, at hun vinder en grand slam-turnering i 2012, siger han.
Han synes, det er urimeligt, at Wozniacki kritiseres så hårdt for den manglende grand slam-triumf, som tilfældet er.
- Folk kritiserer hende, men hun spiller en masse kampe og turneringer og vinder så meget, at hun er nummer et.
- Det kræver mange kræfter og megen fokus at holde sig på toppen hele tiden og vinde en række turneringer. Hun gør det sgu godt, siger Mikkel Kessler.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned