KIF Kolding stormer mod semifinalen efter klar sejr

KIFs Bo Spellerberg lægger an til skud i kampen mod Skjern, som KIF vandt Foto: Rasmus Flindt Pedersen/POLFOTO

De nykårede pokalvindere fra Skjern blev blæst ud af Brøndby Hallen med et 11-måls-nederlag.

Offentliggjort Sidst opdateret

Slutspillet om det danske mesterskab i herrehåndbold er kun to runder gammelt, men allerede nu er det svært at se, hvordan KIF Kolding København skal undgå at blive den ene deltager i semifinalen.

De ellers formstærke pokalvindere fra Skjern kunne i hvert fald intet stille op, da vestjyderne lørdag var på besøg i Brøndby Hallen. 31-20 vandt KIF Kolding København i en kamp, der aldrig blev spændende.

Skjern fulgte med til 4-4, men derefter scorede værterne fem gange i træk, og Skjern-træner Ole Nørgaard tog en timeout for at få sat en prop i det hullede forsvar.

I målet havde Kasper Hvidt fint styr på gæsternes skytter og illustrerede det perfekt, da han midt i første halvleg greb et langskud fra kæmpen Nikolaj Markussen.

Hvidts mange redninger gjorde, at KIF Kolding København - lidt usædvanligt for det aldrende hold - kunne score en række mål på kontraangreb, og på den baggrund havde fløjspilleren Simon Jensen en fin kamp med syv træffere på otte forsøg.

Efter 15-9 ved pausen forsvandt gæsternes sidste forsvarskraft i begyndelsen af anden halvleg, hvor KIF for alvor trak fra, og halvvejs igennem halvlegen var føringen oppe på 26-13.

Koldingenserne slappede lidt af i slutfasen, men da var kampen for længst afgjort, og Ole Nørgaard får nu travlt med at rejse sit hold inden næste opgave på torsdag, hvor Skjern skal på besøg i Aarhus.

KIF Kolding København har to sejre efter lige så mange kampe og er klart i spidsen af slutspilspulje 1 med seks point.

Skjern har to point på andenpladsen, mens Tvis Holstebro har et enkelt og Århus Håndbold nul point. De to sidstnævnte hold har dog kun spillet én kamp.

KIFs Bo Spellerberg lægger an til skud i kampen mod Skjern, som KIF vandt Foto: Rasmus Flindt Pedersen/POLFOTO