En af de helt store stjerner inden for basketball stopper karrieren. Den kinesiske stjerne Yao Ming fra Houston Rockets i den nordamerikanske liga NBA stopper efter utallige problemer med skader.
Det skriver den amerikanske avis Houston Chronicle fredag aften dansk tid.
Den tårnhøje centerspiller på præcis 2,29 meter har været plaget af et brud på knoglen i sin venstre fod.
Skaden holdt Yao Ming ude af hele den 2009/2010-sæsonen, og han var også ude det meste af den forgangne sæson. Han spillede i otte sæsoner for Houston Rockets.
Yao Ming mestrede trods sin højde alle spillets facetter, og han var et af de helt store trækplastre i NBA. Han blev den første helt store stjerne fra Asien i verdens bedste basketball-liga.
Den 30-årige kineser var også en publikumsmagnet, da der blev afviklet OL Athen i 2004, hvor han fik lov at holde det kinesiske flag ved åbningsceremonien, samt ved OL i Beijing i 2008.
Men skadehelvedet begyndte for alvor i sommeren 2009, og det var en stor nedtur, at han ikke kunne deltage i hele sæsonen på grund af fodskaden.
/ritzau/
Seneste artikler
Indsatsleder om dramatisk nat: Usædvanligt travlt
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker