Kjeldsen i hælene på Woods

Tiger Woods fører major-turneringen US PGA Championship. Danske Søren Kjeldsen er med i toppen og ligger på en delt niendeplads.

Golfspilleren Tiger Woods har kurs mod sin første majorsejr i år. Efter første runde af US PGA Championship er han alene i front efter en runde i fem slag under par - et slag foran ireren Padraig Harrington. Tiger Woods har vundet minimum én major-turnering de seneste fem år, og turneringen i USA er sidste chance, hvis den statistik skal føres videre.
- Jeg var meget tilfreds med mit spil i dag. Jeg slog en masse gode slag, og min score kunne have været en del lavere, sagde Tiger Woods efter sin runde.
Der er dog mange spillere om buddet i toppen af feltet, og en af dem er danskeren Søren Kjeldsen. Han så ellers ikke ud til at skulle blande sig blandt de bedste efter bogies på tredje, fjerde og femte hul. Men danskeren fik sig spillet op, og var to slag under par, da han gik ind i klubhuset. Dermed ligger han på en delt niendeplads - tre slag efter Tiger Woods.
Ét slag efter Søren Kjeldsen ligger Anders Hansen, mens Søren Hansen er yderligere et slag efter.
/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret