Klavs Bruun under kamp: Jeg bliver sindssyg

Foto: Morten Stricker/ Scanpix /Scanpix

Team Tvis Holstebros hold i herrernes håndboldliga tabte torsdag aften overraskende 25-30 hjemme til Sønderjyske.

Offentliggjort Sidst opdateret

Vestjyderne, som i sidste spillerunde blev det første hold til at tage point fra KIF Kolding København i denne sæson, leverede en skidt indsats, og træner Klavs Bruun Jørgensen var tydeligt frustreret undervejs.

- Jeg bliver sindssyg, råbte den rasende træner ud i stuerne hos TV2 Sports seere under en timeout i anden halvleg.

- Vi skal nok få chancen for at kommet tilbage, selvom det ser ud ad helvede til. Men det kræver, at vi sælger os 100 procent i alt, hvad vi laver.

- Nu vil jeg se jer slås. Det handler ikke om taktik, det her. Det handler om fight, lød bandbullen fra den frustrerede Klavs Bruun Jørgensen.

Team Tvis Holstebro havde vundet samtlige fire hjemmekampe i ligaen i denne sæson, før holdet fik besøg af Sønderjyske.

Gæsterne havde omvendt kun vundet én af fire udekampe, men det var ikke til at se i Gråkjær Arena i Holstebro.

Team Tvis Holstebro, som nu er uden sejr i tre ligakampe på stribe, ligger nummer tre med 15 point for 11 kampe.

Sønderjyske er på sjettepladsen med 12 point.

I torsdagens anden kamp vandt Skive fH 25-23 hjemme over Viborg.

Dermed fik Skive-holdet sæsonens første sejr i 11. forsøg i den tætte bundstrid, hvor de fem nederste hold ligger inden for et points afstand.

/ritzau/