Klopps Liverpool-succes giver Ferguson panderynker
Alex Ferguson følger med bekymring den genrejsning, Jürgen Klopp er i gang med i Liverpool. Foto: AP/Dave Thompson
AP/Dave Thompson
Manchester United-legenden Alex Ferguson roser Jürgen Klopps genrejsning af Liverpool, som presser United.
Mens Alex Ferguson har set sit elskede Manchester United falde fra tinderne, efter at han stoppede som manager i 2013, har han det seneste års tid kunnet følge rivalerne Liverpools genrejsning under Jürgen Klopp.
Efter at have overtaget et kriseramt Liverpool-hold i oktober sidste år førte den tyske manager klubben i både Europa League- og Liga Cup-finalen. Begge blev dog tabt.
Men Merseyside-klubben har taget et kvantespring i den rigtige retning mod igen at blive et af storholdene i England, og det skyldes Klopp, mener Alex Ferguson.
- Du kan nu virkelig fornemme, at man skal regne med dem i år. Man kan se Klopps dedikation på sidelinjen, lyder det fra den tidligere United-manager ifølge Reuters.
- Jeg er overbevist om, at hans arbejde til træning er på samme måde. Han er en stærk personlighed. Det er fuldstændig vitalt i en storklub.
Liverpool har vundet ni af 12 kampe i alle turneringer i denne sæson, og kun en dårligere målscore end Manchester City og Arsenal afholder klubben fra at toppe Premier League.
Og det bekymrer Ferguson, som vandt 13 mesterskaber i spidsen for United, at Klopp har fået vendt den Liverpool-skude, som har været i uvejr siden starten af 1990'erne.
- Jeg er bekymret for ham (Klopp, red.), for det eneste, United ikke ønsker, er at se Liverpool komme foran os, siger Ferguson, som i dag er direktør i Manchester United.
- Han har gjort et virkelig godt stykke arbejde med at genoplive Liverpools entusiasme. I to årtier skiftede Liverpool managere uden at opbygge deres egen identitet.
Manchester United er nummer syv i Premier League - seks point efter Liverpool.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde