Kloses skade forværrer Bayerns krise

Bayern Münchens forhåbninger om at få vendt krisen i den tyske Bundesliga i fodbold har det svært i øjeblikket på grund af skader hos nogle af klubbens profiler.

Den seneste skade i rækken rammer angriberen Miroslav Klose, der i tirsdagens EM-kvalifikationskamp for Tyskland mod Kasakhstan blev lårskadet.

- Han spiller ikke mod Hannover i weekenden eller i næste uges Champions League-kamp mod Cluj. Han er ude i 10 dage, siger klubben i en pressemeddelelse.

Bayern er for tiden blot på en 12.-plads i Bundesligaen, hvor holdet er forsvarende mester. Der er hele 13 point op til Mainz' førerhold.

Kloses kroatiske angrebsmakker Ivica Olic er også vendt skadet hjem fra landsholdsfodbold. Han har brækket næsen og er også tvivlsom til weekendens kamp.

Midtbaneprofilerne Bastian Schweinsteiger og anfører Mark van Bommel er helt sikkert ude af weekendens kamp med skader, og i forvejen er klubbens to største stjerner, Arjen Robben og Franck Ribery, ukampdygtige i længere tid.

/ritzau/

Skader blive ved med at ramme Bayern München, som er desperat efter succes efter skidt sæsonstart.

Offentliggjort Sidst opdateret