Klubchef truer Fifa med brud efter VM-udvidelse
Bayern München-bossen Karl-Heinz Rummenigge forstår ikke Fifas beslutning om at udvide VM fra 32 til 48 hold fra 2026. Han frygter et brud mellem de europæiske klubber og Fifa. (Arkivfoto). Foto: AP/Salvatore Di Nolfi
AP/Salvatore Di Nolfi
Europas fodboldklubber og Fifa kan måske ikke arbejde sammen i fremtiden, vurderer Karl-Heinz Rummenigge.
Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) udvidelse af VM fra 32 til 48 deltagende nationer kan skabe en fodboldrevolution.
Det vurderer chefen for de europæiske klubbers sammenslutning (ECA), Bayern München-bossen Karl-Heinz Rummenigge, lørdag over for den tyske avis Bild.
- Jeg er i bund og grund imod revolutioner, da de for det meste ender blodigt. Jeg er dog bange for, at det naturligt vil føre til en revolution, siger Rummenigge til avisen.
- De største klubber og ligaer vil måske på et tidspunkt spørge; hvad skal vi bruge Fifa og deres kuriøse beslutninger til?
- De belaster i sidste ende kun fodbolden og tjener den ikke, siger Bayern-bossen.
ECA og Fifa har i øjeblikket en samarbejdsaftale, der har udløb i 2022 - fire år før Fifas VM-udvidelse træder i kraft.
- Det betyder, at for tiden derefter - også når det gælder VM i 2026 - så er der ikke en aftale.
- Der er derfor behov for at se på, om man overhovedet kan finde sammen i et samarbejde, siger Rummenigge.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker