København Håndbold får fornøjelsen af EHF Cup-vindere
Siofok vandt den seneste udgave af EHF Cuppen i kvindehåndbold efter første 21-21 ude og siden 26-21 hjemme over Esbjerg. Foto: Ferenc Isza/Ritzau Scanpix
Ferenc Isza/Ritzau Scanpix
Lodtrækningen til gruppespillet i EHF Cuppen i kvindehåndbold sendte København i favnen på ungarske Siofok.
Tre danske hold var med, da lodtrækningen til gruppespillet i EHF Cuppen i kvindehåndbold torsdag blev foretaget.
København Håndbold kom i gruppe med den forsvarende vinder af turneringen, ungarske Siofok, som nappede trofæet for næsen af Esbjerg. Derudover skal København møde Podravka fra Kroatien og rumænske Magura.
Odense trak ligeledes rumænske CSM Corona Brasov samt ERD (Ungarn) og MKS Lublin (Polen).
Corona Brasov har netop trukket overskrifter, fordi fire af holdets rumænske landsholdsspillere må blive hjemme, når VM senere på måneden går i gang i Japan, efter at spillerne tirsdag blev anmeldt for at bryde dopingreglerne af det rumænske antidopingråd.
- Det er helt meningsløst. Spillerne fra Brasov har gennemgået et behandlingsprogram, der er klassificeret som doping i Rumænien.
- Programmet er tilladt ifølge de internationale regler, men ikke de nationale, sagde Rumæniens svenske landstræner, Tomas Ryde, til Aftonposten om sagen.
Sidste danske hold i gruppespillet er Herning-Ikast, som skal kæmpe sig videre fra en gruppe bestående af tyske Bietigheim, russiske Lada og Storhamar fra Norge.
Gruppespillet afvikles i januar og februar.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker