Koldblodige ishockeymænd sikrer Danmark historisk OL-sejr
Holdkammeraterne hylder Frans Nielsen (til venstre) efter den rutinerede stjernespillers mål til 2-0 mod Tjekkiet. Foto: David W Cerny/Reuters
David W Cerny/Reuters
Effektiv chanceudnyttelse og en storspillende Sebastian Dahm gav Danmark en sejr over Tjekkiet i OL-debuten.
Det mandlige ishockeylandshold har ventet i årtier på at debutere ved et vinter-OL. Men da holdet endelig fik lov at vise sig frem på den store scene, skulle det ikke vente længe på den første sejr.
Med en 2-1-sejr over Tjekkiet sikrede Heinz Ehlers' tropper sig en drømmestart på OL. De tre point sender danskerne til tops i gruppen ved siden af Rusland, der tidligere på dagen slog Schweiz.
Markus Lauridsen og Frans Nielsen stod for de to træffere i en kamp, hvor det danske hold i perioder var under et massivt pres.
Tjekkiet havde dobbelt så mange skudforsøg, men Sebastian Dahm viste sig fra sin allerbedste side i målet.
Hvad den meriterende sejr betyder i det lange løb, svæver lidt i det uvisse. Som turneringen er skruet sammen, går alle hold videre fra gruppen, men sejren kan givetvis forsyne holdet med et frisk skud selvtillid.
I dansk ishockeys første OL-periode nogensinde kom Danmark i stormvejr mod et aggressivt tjekkisk hold.
At Danmark slap ud af perioden med en 2-0-føring var ret beset vanvittigt og kan tilskrives iskold effektivitet og en årvågen Sebastian Dahm i buret.
Tjekkerne havde groft sagt belejret den danske zone i 11 minutter, da Markus Lauridsen pludselig bragte Danmark i front.
Backen sendte et skud ind i tumulten foran mål, og en tjekkisk stav rettede pucken af, så den snød keeperen.
Patrick Russell stod bag den næste danske scoring to et halvt minut før første pause. I dansk undertal fremtvang han et straffeslag, da han blev nedlagt på direkte kurs mod det tjekkiske mål.
Det var en opgave for Frans Nielsen, der engang var en af NHL's bedste i disciplinen. Her gravede han sit gamle glansnummer frem, lagde pucken over til baghånden og løftede den højt i mål til 2-0.
Nogen betryggende føring var det dog ikke. Tjekkiet havde som ventet vist sig som et stærkt hold og bragte sig tilbage i kampen tidligt i anden periode.
Danmark kom dog bedre med i kampen derefter, og spillet rykkede længere væk fra Sebastian Dahms mål.
Den danske førstekæde med Frans Nielsen, Mikkel Bødker og Nicklas Jensen havde dog svært ved at få sat spillet.
Til gengæld var både Frederik Storm og Patrick Russell hurtige og pågående, og viste, at også andenkæden er i stand til at skabe muligheder på dette niveau.
Danskerne fik mere og mere kontrol over kampen, som tiden gik. Fra et defensivt udgangspunkt lod man Tjekkiet løbe sig træt. Og Frans Nielsen burde og kunne have afgjort kampen med en friløber syv minutter før tid.
Nu måtte holdet slås til det sidste, og tjekkerne ramte stolpen, inden det forløsende trut lød i hallens højttalere.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned