Konkurrenter: FCN kan blive længe i toppen
Foto: Torkil Adsersen /Scanpix
Torkil Adsersen /Scanpix
Med en garanteret minimumindtægt på mere end 100 millioner kroner for deltagelse i efterårets Champions League kan FC Nordsjælland etablere sig i toppen af dansk fodbold i en lang årrække.
Det mener AaB's sportsdirektør Lynge Jakobsen, der tipper nordsjællænderne til en topplacering i den kommende sæson og mener, at man lige så godt kan vænne sig til synet af Farum-klubben i dansk fodbolds top.
- Betydningen af de penge, der følger med Champions League-deltagelsen, kan næsten ikke overdrives, mener Lynge Jakobsen.
- Det giver FCN en fantastisk base og giver dem mulighed for at supplere truppen med spillere, der er dygtige nok til at klare den udfordring, holdet står overfor.
- I Danmark kan du med sådan en base spille med i toppen i mange år, mener AaB'eren.
Også hans kollega i AGF, Brian Steen Nielsen, mener, at nordsjællændernes pludselige økonomiske slagkraft giver klubben en ny status i dansk fodbold.
- FCN har i forvejen vist, at de har et spilkoncept, som giver klubben en platform. Men indtægterne fra Champions League giver dem en anden platform at stå på.
- Men det kommer jo også an på, hvad de vil med de penge. Hvis man havde 100 millioner at købe spillere for, så kunne man nok gøre en forskel.
- Men selv hvis de ikke bruger nogen af dem, og det er status quo fra sidste år, er det godt nok. Da vandt de jo danmarksmesterskabet, siger Brian Steen Nielsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Indsatsleder om dramatisk nat: Usædvanligt travlt
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker