Kontrakter til to Alliance-spillere

17-årige Joachim Wagner og 24-årige Philip Olsen kan frem over glæde sig over at få løn for deres hobby. De to spillere har skrevet under på hver deres toårige kontrakt med Lolland-Falster Alliancen.
 
- Jeg er rigtig glad for, at det er kommet på plads. Det er noget, der har kørt meget rundt i hovedet på mig i den seneste tid, siger Philip Olsen.
 
Den alsidige spiller var en fast del af Alliancens 14-mandstrup gennem foråret, men blev bedt væbne sig med tålmodighed i forhold til en kontrakt. Alliancen ville først se præstationer over en vis periode. Det har man gjort nu. 
 
En af de helt unge spillere, som Philip Olsen kan agere støtte for, er den 17-årige angriber Joachim Wagner. Han har givet lovende prøver på sin kunnen i seniorfodbolden lige siden han blev inkluderet i cheftræner Jesper Tollefsens trup op til denne sæson. Han startede inde i træningskampene, og han scorede sågar i sin debut mod Skjold forrige søndag.
 
- Han var en markant skikkelse på U/17-holdet sidste sæson, og det var naturligt at tage ham med op i truppen til denne sæson. Men at det er gået så stærkt for ham, tror jeg, har overrasket både os og ham selv. Det er fantastisk, at han går ind og gør det så godt i sin debutkamp og får scoret, roser direktør Morten Jensen, som på den baggrund fastslår, at Alliancen i et stykke har ønsket at få en aftale på plads med angriberen.

Philip Olsen og Joachim Wagner har underskrevet hver sin toårige aftale.

Offentliggjort Sidst opdateret