Kriseramte Miami taber til bundprop i NFL
Det stormomsuste NFL-hold Miami Dolphins led tidligt tirsdag dansk tid et meget uvelkomment nederlag.
Miami-holdet tabte 19-22 på udebane til NFL's dårligste hold, Tampa Bay Buccaneers, der i niende forsøg hentede sin første sejr.
Miami Dolphins har fire sejre og fem nederlag hidtil i grundspillet
Nederlaget kommer på et meget skidt tidspunkt for Dolphins, som for nylig blev ramt af interne uroligheder.
Miami-spilleren Jonathan Martin er rejst væk fra holdet, fordi han følte sig mobbet af holdkammerater.
Dolphins suspenderede herefter en anden af klubbens spillere, Richie Incognito, der blev udpeget som den hovedansvarlige bag mobningen.
Miami Dolphins-ejeren Stephen Ross har arrangeret et møde med Jonathan Martin.
- Jeg vil gerne høre fra ham, hvad der skete, og hvad der fik ham til at føle sådan. Og hvad vi kunne have gjort for at have forhindret det, siger Stephen Ross ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Ejeren har også tænkt sig at tage et møde med Richie Incognito, der allerede har beklaget sin opførsel.
- Han fortjener at blive hørt, siger Stephen Ross.
Ejeren har derudover tænkt sig at nedsætte et udvalg, der skal rådgive ham om, hvordan reglerne bør være for opførslen internt i klubben.
I det udvalg skal blandt andre den tidligere Miami-storspiller Dan Marino og klubbens forhenværende headcoach Don Shula have plads.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker