Kritik af Kai Holms Obama-kritik

Kai Holm, der indtil årsskiftet var medlem af den internationale olympiske komité (IOC), var barsk i sin kritik af USA's præsident, Barack Obama, i fredags. Obama talte Chicagos sag om morgenen, men fløj hjem til USA, inden afstemningen gik i gang - en afstemning, hvor Chicago røg ud som den første af fire kandidatbyer.

- Den måde at komme og være her i fem timer på er et udtryk for en mangel på respekt for det, som valget af værtsby skal rumme. Den respektløshed koster dem sejren, sagde Kai Holm til ekstrabladet.dk.

Kai Holms udlægning støder dog på kritik fra TSE Consulting-direktør Bettina Kuperman, der var tilknyttet Chicagos bud som presseansvarlig. Hun mener, IOC-medlemmerne har en helt forkert opfattelse af deres egen vigtighed.

- Barack Obama er en mand, der har emner som freden i Mellemøsten, krigen i Afghanistan, den økonomiske krise og den amerikanske sundhedsreform på programmet. Alligevel flyver han over Atlanten for at komme til IOC-mødet. Hvad mere kan man forvente af ham? Jeg synes, det er en meget modig melding af Kai Holm, siger Bettina Kuperman.

/ritzau/

Kai Holm møder kritik for sin udtalelse om, at Barack Obama ikke viste nok respekt ved kun at være i København til IOC-topmødet i få timer.

Offentliggjort Sidst opdateret