Kritisk Karlsson: Vi var vores egen værste fjende
Der er blevet sagt og skrevet meget om den evige ishockeyrivalisering mellem Danmark og Norge.
Men da Norge søndag eftermiddag ved A-VM gav Danmark et nyt, bittert nederlag til samlingen, var det ikke nordmændene, der var danskernes argeste modstandere på isen.
- Vi var vores egen værste fjende. Vi tog alt for mange udvisninger, selv om vi vidste, hvor dygtige Norge er i powerplay, siger den danske landstræner Janne Karlsson.
Han havde ellers set sit hold komme flyvende ud af starthullerne og trykke nordmændene helt flade i kampens indledning.
Mål af Morten H. Poulsen og Frederik Storm bragte Danmark foran 2-0, inden der var gået tre minutter. Men derefter overtog Norge styringen af kampen - hjulpet godt på vej af i alt otte danske ture i straffeboksen.
- Anden periode var virkelig dårlig, og vi var alt for meget i undertal. Det blev bedre i tredje, men vi tog ikke vores chancer.
- Men vi må også sige, at vi mødte et godt hold. Norge har et stærkt powerplay, og holdet spiller med en enorm fysik. Deres fjerdekæde er altså tung at løbe ind i, siger Janne Karlsson.
Flere af de danske spillere luftede umiddelbart efter kampen en teori om, at de var gået overtændte på isen og derfor havde tabt hovedet i perioder, men den køber landstræneren ikke.
- Overtændt kan man måske være i sit første skift, og så er det overstået. Det er man ikke efter 12-14 minutters spil, mener Janne Karlsson.
Landstræneren skal nu bruge mandagen på at stable holdet på benene til næste kamp mod Italien tirsdag eftermiddag.
Her er en dansk sejr et krav mod en modstander, der - trods en overraskende sejr over Frankrig - er favorit til nedrykning.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub