Kritisk lup på Qatar forhindrer næppe nye kontroversielle VM-værter

VM i Qatar begynder 20. november, når værtsnationen tager imod Ecuador. Danmark spiller sin første kamp ved slutrunden 22. november. Foto: Amr Abdallah Dalsh/Reuters

Erfaring viser, at Fifa næppe skræmmes af den kritik, som VM-værten Qatar er udsat for. Derfor kan VM i 2030 sagtens ende i Saudi-Arabien, vurderer analytiker.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det forestående verdensmesterskab i Qatar bliver næppe det sidste fodbold-VM med et kontroversielt land som vært.

For selv om nogle nord- og vesteuropæiske lande har haft en kritisk lup på VM-værtens tvivlsomme forhold til menneskerettigheder, tyder intet på, at den negative omtale er nok til at forhindre bestemte lande i at blive VM-værter i fremtiden.

Sådan lyder vurderingen fra Stanis Elsborg, senioranalytiker hos Play the Game, der arbejder for gennemsigtighed og demokrati i sport.

- Erfaring viser, at det godt kan ske igen. De tendenser, vi har set fra Fifa og præsident Gianni Infantino, viser, at Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) ikke er færdig med at engagere sig med autoritære regimer, der har alvorlige problemer med menneskerettighederne.

- I den tid, hvor vi har diskuteret Qatar massivt, valgte Fifa alligevel at give klub-VM til både Kina og De Forenede Arabiske Emirater, siger han.

Saudi-Arabien, der ligeledes er stærkt kritiseret for at krænke menneskerettigheder, har budt på VM-værtskabet i 2030 og kan ifølge Stanis Elsborg sagtens blive valgt.

- Det er jo et af de lande, der i de seneste år har tilranet sig flest sportsbegivenheder, og det ser kun ud til at fortsætte. De er meget engagerede i fodboldverdenen, så det er et realistisk bud på en VM-vært i 2030. De har gjort deres smørearbejde i Fifa rigtig godt de senere år, siger han.

Dansk Boldspil-Union (DBU), landsholdsspillerne og landstræner Kasper Hjulmand har været blandt de kritiske røster i debatten om Qatars VM-værtskab. Gentagne gange har de ytret, at de hellere så, at VM blev spillet et andet sted.

Men når det eksempelvis er blevet diskuteret på internationale fodboldtopmøder, har Kasper Hjulmand fået en fornemmelse af, at få lande tænker på samme måde som i Danmark.

- Debatten er ikke særlig stor særlig mange steder. Selv i Europa er der steder, der ikke aner, hvad vi snakker om, når vi kritiserer Qatar. Det er bekymrende. Det begrænser sig nærmest til Norden.

- Der er ikke noget, der tyder på, at det forandrer sig, så jeg tror ikke, at kritikken af Qatar betyder noget for, hvor de næste VM-slutrunder placeres, siger landstræneren.

Den analyse er Stanis Elsborg enig i.

- Vi skal hele tiden huske på, at det syn, vi i Danmark har på forholdet mellem sport, politik, menneskerettigheder og hvem der kan og ikke kan afholde store sportsbegivenheder, eksisterer ikke globalt.

- Debatten om VM i Qatar eksisterer slet ikke i Mellemøsten, Sydamerika, Kina, Rusland og mange andre steder i verden, hvor der ikke er fri presse, siger han.

Da Qatar i 2010 fik tildelt værtskabet ved en kontroversiel afstemning, skulle landet kun skaffe et flertal blandt de 22 medlemmer i Fifas magtfulde eksekutivkomité. Siden har Fifa ændret afstemningsproceduren til at finde VM-værter, så hvert af Fifas 211 medlemslande har én stemme.

- Ved den gamle afstemningsmetode skulle man overbevise færre hænder, men den nye metode har også en bagside. Fifas præsident har traditionelt en vis magt, og hvis man får overbevist præsidenten om, at man skal have et VM, så kan han hjælpe med at få overbevist nok medlemslande.

- Sådan fungerer det i hvert fald, når man stemmer til Fifas præsidentvalg. Her er det en klassisk taktik at love et øget bidrag til de nationale forbund, og det kan give stemmer, siger Stanis Elsborg.

I tirsdags kaldte tidligere Fifa-præsident Sepp Blatter det for en fejl at gøre Qatar til VM-vært. Ikke på grund af menneskerettigheder, men fordi fodbold-VM ifølge Blatter er for stort til et lille land som Qatar.

/ritzau/

Årtusindets VM-værter

Følgende lande har været eller skal være vært for VM i herrefodbold i dette årtusind:

* 2002: Japan og Sydkorea.

* 2006: Tyskland.

* 2010: Sydafrika.

* 2014: Brasilien.

* 2018: Rusland.

* 2022: Qatar.

* 2026: Canada, USA og Mexico.

Bekræftede bud på VM-værtskabet i 2030:

* Marokko.

* Uruguay, Argentina, Paraguay og Chile.

* Spanien, Portugal og Ukraine.

* Egypten, Grækenland og Saudi-Arabien.

Kilde: Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).

/ritzau/

Derfor er VM i Qatar kontroversielt

* Menneskerettigheder: Qatar lever ikke op til en lang række menneskerettigheder. Eksempelvis er homoseksualitet ulovligt, kvinder har ikke i nærheden af de samme rettigheder som mænd, der er ingen ytringsfrihed, og mange migrantarbejdere i landet lever og arbejder under kummerlige forhold - blandt andet på grund af de til tider ekstreme temperaturer i ørkenstaten.

* Valgprocessen: Efter flere års grundig lobbyarbejde lykkedes det for Qatars autoritære at sikre sig VM-værtskabet i 2010, da Qatar højst overraskende vandt afstemningen foran USA. Det fik FBI til at efterforske omstændighederne, hvilket var med til at udrulle en stor korruptionsskandale i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) i 2015. Afstemningsproceduren for at finde fremtidige VM-værter er blevet ændret siden afstemningen i 2010.

* Klima og fodboldkultur: Qatar er fattig på fodboldtraditioner, blandt andet fordi der i store dele af året er så varmt og tørt, at det i praksis er umuligt at spille fodbold på højt niveau. I 2015 blev det derfor besluttet, at VM i Qatar spilles i november og december i stedet for juni og juli. Flytningen har haft stor betydning for den internationale fodboldkalender.

Kilder: Amnesty International og Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu