Anført af en velspillende Ivano Balic overvandt Kroatien en rumænsk chokstart ved VM i håndbold. Det var den første kamp i Danmarks gruppe, og Kroatien åbnede med en sejr på 27-21.
De danske håndboldherrer kan senere i VM-turneringen se frem til at møde to fysisk meget stærke hold, som evner at spille meget hurtigt angrebsspil.
I begyndelsen af kampen var Rumænien bedst og førte hele halvlegen, blandt andet 5-1 og 6-2. Og de gulblusede østeuropæere kunne overraskende gå til pause med en føring på 13-11, som endda burde have været større.
I pausen af kampen kunne Danmarks assistenttræner Peter Bredsdorff-Larsen også konstatere, at rumænerne slet ikke bliver nogen nem kamp.
- Mit indtryk er, at Rumænien heller ikke bliver nogen rar modstander, siger Peter Bredsdorff-Larsen.
Kroatiens playmaker Ivano Balic var dog kampens oplevelse. Han sørgede i perioder ene mand for at lukke hullet op til rumænerne. Det skete med vanligt lækkert håndboldspil, maskerede afleveringer og flotte gennembrud.
Og i anden halvleg trak Kroatien som ventet fra og endte med at vinde en solid sejr på seks mål. Anden halvleg blev dermed vundet med hele otte mål, og så er danskerne også advaret om kroaternes humørspil.
Danmark, som senere fredag aften skal møde Australien, får fornøjelsen af at møde Rumænien på søndag i den anden kamp i det indledende gruppespil. Kroatien venter i den sidste ud af i alt fem gruppekampe.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde