Krohn-Dehli får en time på banen i hadets opgør
Med Michael Krohn-Dehli på banen i en time spillede Sevilla uafgjort i lokalopgøret mod Real Betis.
Efter en sæsons fravær var der lørdag aften comeback i den spanske liga til et af Europas største lokalopgør, "hadets kamp" mellem Sevilla-klubberne Real Betis, der i sidste sæson spillede i den næstbedste række, og Sevilla.
Opgøret får dog på sigt næppe megen spalteplads i historiebøgerne efter en spillemæssig fuser, der sluttede uden mål.
Intensiteten var enorm høj, som den altid er i denne klassiker, men kvaliteten i spillet lod meget tilbage at ønske.
Målchancer var derbyet også fattigt på, og set i det lys var 0-0 nærmest uundgåeligt.
Michael Krohn-Dehli var en del af Sevillas centrale midtbane, hvor han spillede en godkendt kamp, indtil han blev skiftet ud efter en times spil.
I sin reaktion så den danske landsholdsspiller ikke ud til at være enig i udskiftningen.
Uden ham på banen fortsatte kampen sin tomgang, hvad angår chancer. Til gengæld blev der tacklet igennem, så ingen var i tvivl om hadet mellem klubberne.
12 gule kort blev der uddelt, og dommer Carlos Clos kunne sagtens have forsvaret at tage det røde kort i brug også.
Ingen af holdene havde lyst til at risikere et nederlag, og 0-0 virkede tilfredsstillende for begge parter.
Resultatet betyder, at Sevilla ligger nummer syv i ligaen. Holdet har fem point op til fjerdepladsen, der udløser kvalifikationskampe til Champions League. Celta Vigo, der indtager fjerdepladsen, har endda spillet en kamp færre.
Oprykkeren Real Betis ligger placeret midt i rækken.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned