Krohn-Dehli netter i Celta Vigo-nederlag
Landsholdsspilleren Michael Krohn-Dehli scorede sit første mål for Celta Vigo, der lørdag tabte med 1-2 til Valencia i Primera Division.
Den tidligere Brøndby-kreatør udlignede til 1-1 for gæsterne efter et kvarter, da han bankede bolden i mål i forbindelse med et hjørnespark.
Det var dog hjemmeholdet, der tog alle tre point, da Aly Cissokho bragte Valencia foran med 2-1 kort efter pausen.
Krohn-Dehli har trods nederlaget fået en god start i Celta Vigo, hvor han har været fast starter siden sommerskiftet fra Brøndby.
Celta Vigo, der rykkede op i Primera Division før denne sæson, er placeret i den nederste halvdel af Spaniens bedste fodboldrække med tre point efter fire spillerunder.
Tidligere lørdag vandt Champions League-deltagerne fra Malaga med 3-1 over Levante og topper ligaen med 10 point.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned