Kronprinsen vil EM-juble med Bendtner

Prinsen har nemlig meldt sin ankomst 17. juni, når Danmark møder Tyskland i den sidste af tre svære gruppekampe ved sommerens fodbold-EM.

- På en nyligt møde med repræsentanter for Dansk Boldspil-Union (DBU) blev det informeret, at den danske kronprins Frederik ifølge en foreløbig kalender har til hensigt at komme 17. juni.

- Den dag spilles en kamp mellem Danmark og Tyskland på nationalarenaen Lviv Arena, skriver den danske ambassade i Ukraine.

Også den hollandske dronning Beatrix har planer om et besøg i Ukraine, men mon ikke hun vælger en kamp, hvor Holland deltager.

Det kunne i så fald sagtens blive en kamp med det danske landshold på banen, da Holland møder Danmark 9. juni i Kharkiv i Ukraine.

Den sidste af Danmarks modstandere ved EM er Portugal. Den kamp spilles 13. juni.

/ritzau/

Der er stor risiko, at det danske landshold har færdigspillet dets chance ved sommerens OL, når kronprins Frederik kommer på besøg.

Offentliggjort Sidst opdateret