Arek Onyszko kommer ikke på banen for FC Midtjylland i søndagens SAS Liga-kamp mod AaB. Beslutningen om at se bort fra den polske målmand er truffet af FCM's nye træner, Allan Kuhn.
- Det er mig, der har valgt at se bort fra Arek. Han er påvirket af den megen virak, der er om hans person lige nu. Arek føler ikke selv, at han har noget at give af. Det har jeg lyttet til, så han får ro, forklarer FC Midtjyllands cheftræner Allan Kuhn.
I stedet er det tjekken Martin Raska, der skal vogte målet.
Arek Onyszko blev tidligere på året dømt for vold og trusler mod sin eks-kone, og kort efter stoppede han i OB. FC Midtjylland var hurtigt på banen og overtog polakken, som siden har været førstevalg for midtjyderne. Da FC Midtjylland for to uger siden spillede mod OB i Odense, blev han forfulgt af tilråb fra nogle af hjemmeholdets tilhængere, og Onyszko proklamerede bagefter, at han ville aflevere den sølvmedalje tilbage, som han i sidste sæson vandt med OB.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker