Kun løbene giver træt Fuglsang motivation

Jakob Fuglsang har leveret gode resultater over en lang sæson, men Team Saxo Banks danske cykeltalent er ved at føle sig slidt. Han er træt af at træne og finder i øjeblikket motivation ved at køre løb, hvor han i fremtiden håber at lave store resultater.

- Jeg er måske nok mest træt oven i hovedet og tænker nogle gange, nu vil jeg godt snart have en pause og stille cyklen lidt fra mig i noget tid. Men det er mest, når det gælder træningen, siger Jakob Fuglsang.

- Når vi så kommer til disse løb her sidst på sæsonen, som er superfede, så synes jeg ikke motivationen fejler noget. Det er løb, hvor jeg virkelig kan være med til at gøre en forskel og køre om sejren måske allerede i år, men også næste år, siger Jakob Fuglsang.

Lørdag blev Jakob Fuglsang nummer to i Giro dell'Emilia, torsdag kører han Giro del Piemonte, og på lørdag gælder det så Lombardiet Rundt, der er årets sidste store løb.

/ritzau/

Team Saxo Banks Jakob Fuglsang er træt af at træne i øjeblikket, så motivation finder han i efterårets endagsløb. Her håber han på store resultater i fremtiden.

Offentliggjort Sidst opdateret