Kun formaliteter mangler nemlig at komme på plads, inden Dallas Stars-backen Philip Larsen også kan melde sig under landstræner Per Bäckmans faner.
- Der er nogle småting omkring forsikringer, der skal ordnes, og så skal jeg lige have snakket med mine agenter om, hvad de mener, siger Philip Larsen til tv2.sport.dk.
I modsætning til Nielsen og Eller skal Larsen ikke overtale sin klub til at give ham fri.
Kontrakten med Dallas Stars udløber nemlig med udgangen af denne sæson, og derfor kan klubben reelt ikke forhindre ham i at tage af sted.
- Dallas har ikke noget at gøre med det, fordi min kontrakt er udløbet med sæsonens afslutning. De kan ikke holde mig tilbage, så klubmæssigt er der ikke noget, der kan forhindre mig i at tage til VM, forklarer han.
- Men jeg har booket mit fly hjem lørdag, så det hele burde løse sig. Jeg er ret sikker på, at jeg tager med til VM, hvis det hele løser sig, og jeg kan ikke se, hvorfor det ikke skulle gøre det, siger Philip Larsen.
Danmark åbner VM med en kamp mod Tjekkiet den 4. maj i Stockholm.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned