Kvindedivisionsforeningen bliver optaget i DBU på årsmøde
De bedste danske fodboldklubber på kvindesiden er medlemmer af Kvindedivisionsforeningen, der søndag blev optaget i Dansk Boldspil-Union (DBU) som det tredje medlem. (Arkivfoto). Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix
Søndag blev Kvindedivisionsforeningen, der repræsenterer elitefodboldklubber på kvindesiden, optaget i DBU.
Kvindedivisionsforeningen er søndag formelt blevet optaget som medlem af Dansk Boldspil-Union (DBU).
Det skete på et årsmøde i København, oplyser DBU på sin hjemmeside.
DBU-formand Jesper Møller kalder det historisk, men også et naturligt skridt, at Kvindedivisionsforeningen nu bliver det tredje medlem af DBU.
Divisionsforeningen, der repræsenterer de 48 bedste danske klubber på herresiden, har været medlem af DBU siden 1981. Det samme gør sig gældende for DBU Bredde.
- Det er noget, vi har arbejdet for længe, og det er nødvendigt for at sikre den fortsatte udvikling af fodbold for piger og kvinder.
- Med medlemskabet går vi endnu et skridt i den rigtige retning for at sikre diversitet og lige vilkår i dansk fodbold, siger Jesper Møller til DBU's hjemmeside.
Katja Moesgaard, der er forperson i Kvindedivisionsforeningen, mener, at søndagens optagelse er afgørende for udviklingen af kvindefodbolden.
- Det er en vigtig anerkendelse og kan forhåbentligt gavne fodbold for piger og kvinder i fremtiden, siger Moesgaard.
Det er DBU's moderniseringsgruppe, der blev oprettet i 2022, som har anbefalet DBU at optage Kvindedivisionsforeningen som medlem.
Kvindedivisionsforeningen er en interesseorganisation for 36 danske eliteklubber på kvindesiden.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde