Kvindelandsholdet modtager Kulturministerens Idrætspris
Kvindelandsholdet vandt sølv efter finalenederlag til Holland ved EM. Foto: /ritzau/Tariq Mikkel Khan
/ritzau/Tariq Mikkel Khan
Kvindelandsholdet i fodbold vinder prisen for præstationen ved EM i Holland, hvor det blev til sølvmedaljer.
Kvindelandsholdet i fodbold er vinder af Kulturministerens Idrætspris i 2017. Med prisen følger 100.000 kroner, der blev uddelt ved en reception i København mandag aften.
Kvindelandsholdet får prisen for indsatsen ved sommerens EM-slutrunde i Holland, hvor holdet fik sølv efter at have tabt finalen til netop Holland.
- Kvindelandsholdets præstation ved EM-slutrunden i Holland rækker langt, og den rækker bredt, siger kulturminister Mette Bock (LA) og fortsætter:
- Den rækker helt ind i pigeværelserne rundt omkring i landet, og den inspirerer unge piger såvel som os andre til at dyrke idræt og yde en indsats i fællesskab.
2017 var ikke på alle måder et eventyrligt år for kvinderne. Året bød også på en langstrakt konflikt i forbindelse med forhandlinger om en ny landsholdsaftale for kvinde- og U21-landsholdet.
Spillerforeningen og Dansk Boldspil-Union (DBU) kunne ikke enes om en ny aftale, hvilket førte til aflysning af både en testkamp og en VM-kvalifikationskamp for kvinderne. Sidstnævnte medførte et nederlag på 0-3 til Sverige samt en bøde.
I slutningen af november blev parterne enige om en ny fireårig aftale.
I forbindelse med mandagens prisuddeling valgte ministeren at fokusere på årets sportslige højdepunkt.
- De har skrevet idrætshistorie ved at vinde en EM-sølvmedalje, og de gjorde det ved at yde en præstation ud over det sædvanlige, hvor de blandt andet beviste at fællesskab rækker langt.
- Kvindefodbolden rummer et stort potentiale, der kan bidrage til indfrielsen af regeringens 2025-målsætning om at blive mere idrætsaktive, lyder det fra Mette Bock.
Kulturministerens Idrætspris har været uddelt hvert år siden 2005 og hylder en "exceptionel idrætspræstation" inden for enten elite- eller breddesport.
Kvindelandsholdet, der blev indstillet af Danmarks Idrætsforbund (DIF), vandt prisen foran 11 andre indstillede kandidater.
Sidste år fik hækkeløberen Sara Slott Petersen prisen.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet