Lance Armstrong fik med hammeren

Lance Armstrong styrer normalt altid uden om uheldene i Tour de France. Men den syvdobbelte vinder af løbet tabte tirsdag to minutter til Andy Schleck, da amerikaneren første blev fanget af et styrt og senere punkterede.

- Nogle gange er man hammeren, og nogle gange er man sømmet. I dag var jeg sømmet. Men det er ok, for jeg har oplevet mange dage, hvor jeg var hammeren, siger Lance Armstrong, der kom i mål som nummer 32 på etapen - 2.08 minutter efter Andy Schleck og de andre udbrydere.

Fabian Cancellara fra Team Saxo Bank drev udbrydergruppen frem. Dagen forinden var han toneangivende, da feltet slog op i banen og ventede på de ryttere, der havde haft uheld.

- Sådan er professionel cykelsport. Enhver er sig selv nærmest. Den ene dag er du fredsstifter med et fredeligt sind. Den anden dag udnytter du de muligheder, der opstår, siger han med henvisning til Fabian Cancellara.

- Mine chancer i klassementet fik et slag i dag, men jeg er ikke på vej hjem af den grund. Vi skal gribe chancerne i bjergene, siger Lance Armstrong.

/ritzau/

Lance Armstrong tabte to minutter til Andy Schleck og følte sig som et søm, der var blevet ramt af en hammer.

Offentliggjort Sidst opdateret