Lance Armstrong risikerer fængsel med dopingindrømmelse
Den tidligere cykelstjerne Lance Armstrong risikerer fængsel, hvis amerikaneren natten til fredag indrømmer, at han har gjort brug af doping, når han skal interviewes af talkshowdronningen Oprah Winfrey.
Det vurderer juraprofessor Peter Keane fra Gold Gate University i San Francisco.
- Hvis jeg var hans advokat, ville jeg fortælle ham, at han ikke skulle stille op. Jeg synes, at han er sindssyg, siger Peter Keane til AFP.
- Han spiller højt spil og risikerer strafferetslig forfølgelse, som kan sende ham i fængsel, vurderer juraprofessoren.
Som kaptajn for US Postal har Lance Armstrong været på statens lønningsliste og risikerer i den forbindelse strafferetslig forfølgelse for svindel, hvis han indrømmer brug af doping.
Armstrong risikerer også at blive retsforfulgt for falsk vidneforklaring over for en føderal jury tilbage i 2005, hvis han går til dopingbekendelse. Her går straframmen op til fem års fængsel.
Amerikaneren er for længst blevet frataget sine syv Tour de France-sejre, men han har hele tiden fastholdt sin uskyld, selv om det amerikanske antidopingagentur, Usada, har fremlagt omfattende bevismateriale mod Armstrong.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker