Landsholdet vil mærke EM-feber og undgå drænende rejsedage

Det er blandt andet for at spille foran de danske fans, at fodboldlandsholdet har prioriteret EM-opladning på dansk grund. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Danmark tester mod Sverige og Norge før EM. Skulle landsholdet møde stærkere hold, ville det enten blive på udebane eller koste kassen for Dansk Boldspil-Union.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det er med fuldt overlæg, at fodboldlandsholdet forud for EM spiller på hjemmebane i testkampe mod Sverige og Norge onsdag og lørdag.

Der er ikke tale om sportslige sværvægtere - hverken Sverige eller Norge er blandt de 24 EM-deltagere - men det har haft mindre betydning for landstræner Kasper Hjulmand og for Dansk Boldspil-Union (DBU).

Landstræner og forbund har prioriteret at være i vante omgivelser så længe som muligt før tirsdagens afrejse til EM-værtslandet Tyskland.

- Både i marts og nu i juni har vi ønsket at have to hjemmekampe. Sportsligt handler det om at få så lidt drænende rejsetid som muligt. I stedet for at sidde i bus og fly har vi tid til at træne og forberede os.

- Samtidig får vi muligheden for at spille foran endnu flere af vores egne fans, for de har desværre ikke allesammen kunnet få billetter til EM-kampene, siger Kasper Hjulmand.

DBU-fodbolddirektør Peter Møller er på linje med Hjulmand.

- De store lande vil rigtig gerne spille på hjemmebane, og vi anser os selv som et stort land og en stor nation. Fordi vi er i et slutrundeår, vil vi også gerne give danskerne mulighed for at se holdet mere end normalt ved både at have to hjemmekampe i marts og juni. Det har også været et ønske fra den sportslige afdeling kun at have hjemmekampe.

Det danske EM-hold har siden mandag været samlet i Helsingør. Her bliver holdet indtil på tirsdag, hvor turen går til EM-lejren i sydtyske Freudenstadt. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

- Vi kunne sagtens have mødt Tyskland, Frankrig eller Spanien. Det ville ikke være noget problem at lave en kamp mod dem - det ville bare have været på udebane, siger Peter Møller.

I marts mødte Danmark EM-deltageren Schweiz og upåagtede Færøerne.

Peter Møller fastslår, at Danmark anses som en attraktiv testmodstander, selv om årets fire testkampe nærmere indikerer europæisk mellemvare.

Økonomien spiller ind, når der skal arrangeres testkampe, og det besværliggør besøg fra Fodboldeuropas top, påpeger han.

- Hvis man vil have store nationer på hjemmebane, så koster det rigtig mange penge. Hvis de spiller på hjemmebane, kan de tjene jeg ved ikke hvor mange millioner, så det koster selvfølgelig noget at få dem på besøg.

- Det koster også penge at få Sverige og Norge på besøg, men det er langtfra samme beløb, som hvis det var Italien, Spanien eller Tyskland. Hvis vi nu ville møde Argentinas verdensmestre, så ville det koste mange penge - så skulle vi fylde Parken to gange. Sådan er mekanismerne, siger Peter Møller.

Typisk betaler kampværten for modstandernes fly og ophold samt en såkaldt matchfee - det er sidstnævnte, der varierer gevaldigt alt efter modstander.

DBU kunne selv have tjent penge ved at arrangere testkampe på udebane.

- Selvfølgelig spiller økonomien ind, når vi planlægger. Det ville være uansvarligt bare at hælde en masse penge i testkampe, så der er ikke frit valg på alle hylder. Men de sportslige hensyn vejer altid højest, og det har de også gjort med de fire hjemmekampe, vi har i år, uagtet at vi kunne have tjent flere penge ved at spille mod andre modstandere - eventuelt andre steder.

- Det koster også penge at få Danmark på besøg, men der er ikke en standardtarif. Hvis vi godt kunne tænke os at møde Luxembourg på udebane, så kan vi ikke tillade os tage så mange penge, som hvis det var et noget større land og fodboldforbund, siger Peter Møller.

Landsholdschef Christian Nørkjær har ansvaret for at nå til enighed med et andet lands fodboldforbund om at spille en testkamp.

I år har han ikke skelet til økonomien, når han har skullet finde modstandere. Der er mange andre hensyn at tage, før en testkamp bliver til virkelighed.

- Hvis to lande begge vil spille på hjemmebane, bliver det svært at mødes. Hvis man skal mødes til en slutrunde eller i en efterfølgende kvalifikation, giver det heller ikke mening at mødes.

- Så man vil helst møde modstandere, der har det ønskede sportslige niveau til den specifikke kamp, og som ideelt har en spillestil, der minder om en eller flere af de modstandere, man snart skal møde i vigtigere kampe. Det indsnævrer feltet en hel del, og derfor er jeg meget glad for, at vi kan møde to så interessante hold som Sverige og Norge før EM, siger landsholdschefen.

/ritzau/

Danmarks testmodstandere under Hjulmand

Følgende hold har Danmark mødt i testkampe under Kasper Hjulmand:

* 2020: Færøerne (hjemme) og Sverige (hjemme).

* 2021: Tyskland (neutral) og Bosnien-Hercegovina (hjemme).

* 2022: Holland (ude) og Serbien (hjemme).

* 2023: Ingen testkampe.

* 2024: Schweiz (hjemme), Færøerne (hjemme), Sverige (hjemme) og Norge (hjemme).

Kilde: Dansk Boldspil-Union.

/ritzau/

Danmark og Sverige mødes ofte

Bliv klogere på fodboldlandsholdets næste modstander:

* Sveriges Fodboldforbund blev grundlagt i 1904.

* Sverige spiller de fleste hjemmekampe på Friends Arena i Stockholm.

* Danskeren Jon Dahl Tomasson har været svensk landstræner siden marts 2024.

* Sverige ligger nummer 27 på verdensranglisten - seks placeringer under Danmark.

* Sverige skal ikke deltage ved EM og var heller ikke med ved VM i Qatar.

* Sverige har vundet VM-bronze i 1950 og 1994 samt VM-sølv i 1958.

Ifølge DBU's landsholdsdatabase bliver onsdagens testkamp i Parken den 108. A-landskamp mellem Danmark og Sverige på herresiden - ingen modstander har Danmark flittigere mødt.

Sådan er det gået i de seneste ti kampe mellem holdene:

* 2020: Danmark - Sverige 2-0 (testkamp).

* 2018: Sverige - Danmark 0-0 (testkamp).

* 2015: Danmark - Sverige 2-2 (EM-playoffkamp).

* 2015: Sverige - Danmark 2-1 (EM-playoffkamp).

* 2014: Danmark - Sverige 1-0 (testkamp).

* 2011: Danmark - Sverige 2-0 (testkamp).

* 2009: Danmark - Sverige 1-0 (VM-kvalifikationskamp).

* 2009: Sverige - Danmark 0-1 (VM-kvalifikationskamp).

* 2007: Sverige - Danmark 0-0 (EM-kvalifikationskamp).

* 2007: Danmark - Sverige 0-3 (EM-kvalifikationskamp)**.

** Kampen blev afbrudt ved stillingen 3-3. Danmark blev efterfølgende taberdømt.

Kilde: DBU's landsholdsdatabase og Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu