Landsholdsanførere er lettede over løsning på konflikt
Landsholdsanførere er lettede over løsning på konflikt Foto: POLFOTO/Jens Dresling
POLFOTO/Jens Dresling
Daniel Agger mener, at DBU og Spillerforeningen er nået frem til den bedst mulige løsning på fodboldkonflikt.
Efter længere tids forhandlinger er Dansk Boldspil-Union (DBU) og Spillerforeningen blevet enige om en ny landsholdsaftale, og dermed er fodboldkonflikten afsluttet.
Daniel Agger, der er anfører for A-landsholdet, er tilfreds med aftalen.
- Først og fremmest er jeg tilfreds med, at vi nu har fundet en løsning. Det skylder vi os selv og alle omkring landsholdene - vores kommende modstandere, sponsorer og ikke mindst fansene.
- Vi er uden tvivl nået frem til den løsning, der gavner dansk fodbold bedst muligt, siger Daniel Agger i en pressemeddelelse.
På grund af aftalen er der ingen problemer for landstræner Morten Olsen i forhold til at bruge sine bedste spillere i de kommende to testkampe mod USA og Frankrig i næste uge.
Dog er Agger fraværende, fordi han på det seneste har været syg og skadet.
Aftalen omfatter også kvindelandsholdet og U21-landsholdet.
Line Røddik, anfører på kvindelandsholdet, er glad for den solidaritet, spillerne har vist i forløbet.
- Jeg er rigtig glad for det sammenhold, der har været på tværs af landsholdene i hele forløbet, og at vi nu er har nået en løsning.
- Som kvindespiller har det har været godt at vide, at vi har stået sammen om det her, siger Line Røddik.
U21-landsholdets anfører, Jannik Vestergaard, glæder sig til, at der nu kan fokuseres på det sportslige.
U21-landsholdet skal i den kommende tid forberede sig til sommerens EM-slutrunde.
- Vi vil alle spille for landsholdet, og der venter alle holdene nogle spændende kampe. Derfor er det vigtigt, at vi nu har fundet en løsning, så vi kan bruge al vores energi på det sportslige, siger han.
Aftalen betyder blandt andet en samlet besparelse for DBU på cirka 17 procent i den årlige drift af landsholdene, svarende til i alt tre millioner kroner om året.
Til gengæld er der lavet større bonusaftaler for landsholdene i tilfælde af kvalifikation til EM- og VM-slutrunder.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde