Landstræner: For tidligt at snakke om erstatning for Rej

Landstræner Jesper Jensen førte sit hold til en 34-16-sejr over Tunesien. Men sejren blev overskygget af Mia Rejs grimme uheld. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Jesper Jensen afventer lægernes dom, før han vil overveje at hente en ekstra spiller til Spanien.

Offentliggjort Sidst opdateret

Håndboldlandstræner Jesper Jensen vil se tiden an, før han vil tage en beslutning om, hvorvidt der skal indkaldes en erstatning for Mia Rej, der blev båret fra banen med en knæskade i VM-premieren torsdag aften.

Umiddelbart efter kampen var der ikke stillet en diagnose, og landstræneren har et lille håb om, at skaden ikke er så alvorlig som frygtet.

- Om Rej er ude en eller flere kampe, det må vi se på. Jeg håber selvfølgelig, men jeg er stoppet med at tro på sådan noget.

- Det er for tidligt at tale om erstatning. Nu skal vi lige hjem og høre, hvad læger og fysioterapeuter tænker, og så begynder vi at kigge på, om der eventuelt skal andre herned. Det venter vi med, til vi ved lidt mere, siger Jesper Jensen.

En eventuel erstatning skal indkaldes fra en 35-mandstrup, fraregnet de 16, der allerede er i Spanien.

Jesper Jensen har valgt ikke at tage reserver med til Spanien. Så han har ikke en naturlig afløser ved hånden, hvis det viser sig, at Rej er færdig i turneringen.

Men Jensen fortryder ikke, at han ikke tog flere spillere med til VM. For ham handlede det om at skabe tryghed hos de udtagne. De skulle vide, at der ikke stod nogen klar til at presse dem ud af holdet.

- Vi var godt klar over, at hvis en blev syg eller skadet, ville det være en fordel, hvis afløseren var hernede i forvejen.

- Til gengæld har vi fået skabt tryghed for de andre hernede, så jeg synes stadig, det var den rigtige beslutning, siger Jesper Jensen.

Danmark slog Tunesien 34-16 og møder Congo i næste kamp på lørdag. Her er danskerne igen store favoritter. Og landstræneren mener da også, at han kan klare sig uden en erstatning til den kamp.

- Det tænker jeg, at vi kan. Der skal kun være syv på banen, siger han med et glimt i øjet.