Landstræner havde svenske forbilleder: Alle så op til dem
Magnus Wislander var holdkammerat med Nikolaj Jacobsen i Kiel og samtidig storspiller på det svenske landshold, der nåede en lang række finaler op gennem 1990'erne. Her ses Wislander foran Claus Flensborg i en kamp mod Danmark i 2000. Foto: Thommy Nyhlen / Scanpix/Ritzau Scanpix
Thommy Nyhlen / Scanpix/Ritzau Scanpix
Som aktiv var Nikolaj Jacobsen vant til at tabe til Sverige, der var en håndboldstormagt i 1990'erne.
Både bookmakere og mange eksperter har Danmark som favorit mod Sverige i søndagens finale ved håndbold-VM.
Men det har langtfra altid været Danmark, der har været ovenpå i den evige nabokrig på håndboldbanen.
Især op gennem 1990'erne var styrkeforholdet markant anderledes: Mens Danmark havde svært ved overhovedet at kvalificere sig til slutrunderne, var Sverige en veritabel supermagt i landsholdshåndbold.
- Jeg tror, at alle så op til dem dengang, siger landstræner Nikolaj Jacobsen, som var en af profilerne på det knapt så succesrige danske 90'er-landshold.
- Vores forhold til dem var godt: De vidste, at de ikke kunne tabe til os, og vi vidste, at vi ikke kunne slå dem. Så det var sådan set et fint forhold. Der var en stabil magtbalance, siger Jacobsen med et grin.
Under trænerlegenden Bengt Johanssons ledelse leverede svenskerne dengang frygtindgydende resultater.
To gange VM-guld, fire EM-triumfer og tre OL-finaler er højdepunkterne i en tid, hvor Sverige kørte parløb med Rusland i toppen af verdenshåndbolden.
- Der er ingen tvivl om, at de var foregangsmænd i 1990'erne. Selv havde jeg fornøjelsen af at spille sammen med nogle af dem i mange år i Kiel. Det er bare nogle gode og meget seriøse mennesker, siger Nikolaj Jacobsen.
I den tyske storklub var Jacobsen holdkammerat med blandt andre Steffan Olsson, Magnus Wislander og Stefan Lövgren, som alle var nøglespillere på et af de mest succesfulde landshold nogensinde.
Sverige har ikke vundet VM, siden den gyldne generation stoppede. Landets fjerde og seneste VM-triumf kom i 1999.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker