Landstræneren for de danske badmintonspillere, Lars Uhre, roser Denmark Open-vinderne Joachim Fischer og Christinna Pedersen for deres spil på vej mod søndagens finalesejr i mixeddouble.
- De har spillet overbevisende hele vejen, siger Lars Uhre.
- Vi havde en god fornemmelse, inden vi tog herover, og de har sådan set bare sat en tyk streg under, at de er i god form, siger landstræneren.
Joachim Fischer og Christinna Pedersen fik i finalen i Odense ram på verdensranglistens nummer to, Xu Chen og Ma Jin fra Kina, som danskerne havde tabt til i deres to hidtidige indbyrdes opgør.
Lars Uhre mener, at den danske sejr blandt andet er et resultat af, at Joachim Fischer og Christinna Pedersen formåede at kontrollere Ma Jin i netspillet, så herrespilleren Xu Chen ikke fik mulighed for at vise sin slagstyrke.
- For mig er Ma Jin klart den bedste spiller i verden på forbanen. Hun plejer at sætte sig igennem og få skaffet en masse løft til Xu Chen.
- Hun får også skaffet løft i dag, men vi får løftet bolden på en måde, så han ikke kommer ind og får bolden slået ned første gang, siger Lars Uhre.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned