Langt fra EM-formen: Nem sejr til Rusland

Det danske landshold fik nemlig en elendig start på 2012 onsdag aften med et nederlag på 0-2 i Parken til Rusland.

Landstræner Morten Olsen havde på forhånd annonceret, at han ville angribe testen mod russerne som en kvalifikationskamp, og han havde da også valgt den stærkeste startopstilling.

Det duftede nu ikke særlig meget af dansk kvalitet - delvist på grund af manglende kampform, men også fordi flere af Danmarks kreative stjerner ikke havde den bedste dag.

På toppen havde Nicklas Bendtner svært ved at give de 13.593 tilskuere noget at juble over. Angriberen virkede lidt tung og fik kun forsøgt sig en enkelt gang med et skud, der gik forbi stolpen.

Bagved Bendtner var Ajax-stjernen Christian Eriksen ikke i nærheden af sit normale kreativitetsniveau, hvilket hæmmede Danmarks muligheder betragteligt.

På kanterne var Dennis Rommedahl og Michael Krohn-Dehli - lidt undskyldt af manglende kampform - et godt stykke fra efterårets pragtpræstationer mod Norge og Portugal.

Brøndby-duoen blev i pausen udskiftet med Tobias Mikkelsen og Lasse Schøne, og de formåede straks at lave en del mere uro. Tobias Mikkelsen fik også forsøgt sig på mål.

På den defensive midtbane leverede Niki Zimling og William Kvist en godkendt indsats. Med stor autoritet og blik for hullerne fremad banen lover det samarbejde i det store hele godt forud for EM.

I den danske defensiv havde de russiske gæster desværre lidt for let spil, hvilket blev udstillet ved målene.

Efter kun tre minutter og 10 sekunder fik Daniel Aggers afløser Andreas Bjelland ikke presset Roman Shirokov, der let kunne placere bolden ude ved den fjerne stolpe til 1-0.

Heller ikke ved Andrei Arshavins langskud til 2-0 blev der lagt et pres, og så kunne russernes store stjerne hamre bolden i mål. 100-kampsjubilar Thomas Sørensen burde nok have reddet det skud.

På den evigt debatterede venstre back var Simon Poulsen særdeles udfordrende i offensiven, men desværre var der også et par kiksere omkring Danmarks straffesparksfelt. Den slags, der kan blive kostbare til et EM.

Efter en halv time sendte AZ Alkmaar-spilleren bolden hen til en umarkeret russer, der heldigvis ikke fik et ordentlig træf på den.

Morten Olsen har sikkert ikke været helt tilfreds med den danske indsats, også med tanke på at foråret ikke byder på mange muligheder for at se landsholdet an.

Næste opgave er den 26. maj mod Brasilien og tre dage senere skal Olsen senest udtage sin 23-mand-store trup til EM.

/ritzau/

Heldigvis er der fortsat 100 dage til, at EM i Polen og Ukraine skydes i gang.

Offentliggjort Sidst opdateret