Lars Høgh: Positiv start for Stephan Andersen

Fra reserve i franske Evian til førstevalg i spanske Betis.

Offentliggjort Sidst opdateret

Landsholdsmålmand Stephan Andersen har fået en god start i spansk fodbold, hvor han søndag aften debuterede i Primera Division i Betis' 1-2-nederlag ude til Real Madrid.

Lars Høgh, der er målmandstræner på landsholdet, er glad for, at Danmarks førstevalg indtil videre har haft held med sommerskiftet fra Evian til Betis.

- Det er meget positivt, at han startede inde. Stephan passer godt ind i spansk fodbold. Han er god med fødderne, hvis de skal bruges, og det sker lidt oftere i Spanien, siger Lars Høgh.

- Han minder meget om en spansk målmand, han minder lidt om Iker Casillas (Real Madrid-målmand, red.) i statur og hans måde at agere på, så spansk fodbold passer godt til Stephan, og det vigtigste er, at han kom til at spille første kamp.

- Nu er det vigtige, at han får godt fat i starten og holder fast i sin plads. Han er kommet til en af verdens bedste ligaer til et rigtig godt hold, og kan Stephan bide sig fast, så er det et step op - både for ham og landsholdet.

- Det er en god start for ham trods nederlaget, siger Lars Høgh.

Real Madrids Isco scorede 2-1-sejrsmålet kort før tid i en situation, hvor Stephan Andersen var prisgivet.

/ritzau/