Lars Jacobsen efter ny remis: Vi har skuffet i Parken
Foto: Liselotte Sabroe /Scanpix
Liselotte Sabroe /Scanpix
Først 0-0 mod Tjekkiet i efteråret og så tirsdagens 1-1-resultat mod Bulgarien. Det danske fodboldlandshold har skuffet hidtil på hjemmebanen i Parken i VM-kvalifikationen, mener Lars Jacobsen.
- Skuffelsen er stor. Vi havde sat næsen op efter noget mere, og vi burde have vundet. Vi må sige, at vi ikke har været dygtige nok i vores to første hjemmekampe, siger højrebacken.
- Vi fik ikke scoret på de chancer, vi havde i første halvleg. Kommer man foran, så åbner det op for et bulgarsk hold, der stod langt tilbage på banen.
- Jeg havde bange anelser, da de scorede til 1-0, og så var vi heldige at svare hurtigt igen, siger Lars Jacobsen med henvisning til Daniel Aggers udligning til 1-1 på et straffespark.
Det ene point betyder, at Danmark på fjerdepladsen i gruppe B har seks point for fem kampe. Italien topper med 13 point, Bulgarien har 10, mens Tjekkiet har otte point.
Bulgarien har spillet én kamp mere end Italien, Tjekkiet og Danmark, og danskerne har desuden endnu ikke mødt Armenien og Malta.
/ritzau/
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker