Lars Søndergaard tester angriber fra amerikansk liga før VM
Lars Søndergaard, landstræner for fodboldkvinderne, ser frem til de kommende testkampe mod Schweiz og Holland. Foto: Johnny Pedersen/Ritzau Scanpix
Danmarks kommende testkampe mod Schweiz og Holland skal bruges som forberedelse til næste års VM-slutrunde.
De danske fodboldkvinder har fået sat navne på modstanderne til VM næste år, og nu starter arbejdet frem mod slutrunden for alvor.
Landstræner Lars Søndergaard har mandag udtaget en trup på 24 spillere, som skal forberede sig til VM i de kommende testkampe ude mod Schweiz og Holland i november.
Blandt de udtagne er angriberen Rikke Marie Madsen, der er tilbage på landsholdet. Det oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU) i en pressemeddelelse.
- Vi kender nu vores modstandere til VM og kan begynde at forberede os intenst på slutrunden.
- Vi vil gerne spille kampe og blive testet mod nogle af bedste hold i verden, så vi står så godt som muligt til VM.
- Vi får stærk VM-modstand i både Schweiz og Holland, og det ser vi frem til, siger Lars Søndergaard i meddelelsen.
VM spilles næste sommer i Australien og New Zealand, og Danmark skal blandt andet møde de forsvarende europamestre fra England og Kina i det indledende gruppespil.
25-årige Rikke Marie Madsen er med igen, efter at hun skulle bruge nogle måneder på at falde til i sin nye klub, North Carolina Courage, som hun skiftede til i august.
En anden spiller er også tilbage i truppen. Det drejer sig om keeperen Kathrine Larsen, og derudover tæller truppen navne som Pernille Harder, Simone Boye, Rikke Sevecke, Karen Holmgaard og Sofie Bredgaard.
Kvindelandsholdet møder Schweiz fredag 11. november i Schaffhausen, mens Holland venter fire dage senere i Zwolle.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker