Laudrup: Det var en professionel præstation
Det var ikke en jublende glad Michael Laudrup, der mødte pressen efter 0-0-kampen i Malmø.
Hans Swansea-hold er dog videre med en samlet sejr på 4-0 i Europa League-kvalifikationen, og det er det vigtigste.
- Vi er tilfredse. Vi er videre til næste runde. Det var en professionel præstation fra vores side.
- De havde en chance i første minut, men så kom vi ind og dominerede kampen ret godt, siger Laudrup.
Swansea er nu klar til playoff-kampene i Europa League senere på måneden, hvor en plads i gruppespillet i Europa League er på spil.
Kampen på Swedbank Stadion i Malmø torsdag aften bar præg af fejlafleveringer, og ingen af holdene fik på noget tidspunkt sat skub i angrebsspillet.
Heller ikke Swanseas spillere, som gang på gang missede chancen for at få bolden sendt i den nyindkøbte Wilfried Bonys fødder, så han kunne fortsætte sin målstime fra sidste uges opgør.
- Hvis vi skal finde noget negativt i dag, er det måske, at vi ikke spillede så godt offensivt. Vi kunne have gjort det meget bedre, vi skal gøre det meget bedre, siger Laudrup om sit mandskabs træge angrebsspil.
Med en hjemmebanesejr på 4-0 i baglommen gik luften også lidt ud af begge holds balloner i løbet af returkampen. Noget Laudrup også bed mærke i.
- I anden halvleg var præstationen mindre god fra begge sider. Jeg tror, at begge hold vidste, at det var overstået efter 20 minutter af anden halvleg, vurderer Laudrup.
Han hæfter sig dog ved de positive ting, hans hold trods alt kan tage med sig fra det uafgjorte returopgør.
- Vi har to clean sheets, og vi har ikke givet mange chancer væk i nogle af kampene. Det er positivt. I næste uge venter Manchester United, og at få denne selvtillid er vigtig for hele holdet. Vi er stærke og giver ikke meget væk, siger den danske manager.
Hvem det walisiske hold skal møde i playoff-kampene afgøres fredag, når der bliver trukket lod. Her kan Swansea meget vel trække et dansk hold, for både Esbjerg og FC Nordsjælland er med i bowlen.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie