Michael Laudrup er ikke chokeret over, at Randers FC tirsdag fyrede John "Faxe" Jensen som cheftræner. "Faxe" var i en årrække assistent for Laudrup i Brøndby og spanske Getafe.
- John "Faxe" har fået lang snor - mere end der normalt gives til trænere, uanset om du er i Danmark eller i udlandet, siger Laudrup til Ekstra Bladet.
- Jeg har selv prøvet det og ved, det gør ondt - også på "Faxe". Han er en ambitiøs og dygtig træner og god til at tale med spillerne. Det har i dette tilfælde ikke været nok, vurderer Michael Laudrup, der i foråret selv oplevede at få sparket i russiske Spartak Moskva.
Han peger på, at både ledelse og spillere i Randers ikke har været gearet til livet som bundhold.
- I første omgang er det træneren, som bliver syndebuk - næste skridt må være at se på spillerne, om de er gode nok, og om sammensætningen af truppen har været optimal, lyder det fra den tidligere landsholdsanfører.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker