Laudrup: Jeg kendte ikke meget til Swansea
Foto: Andreas Beck /Scanpix
Andreas Beck /Scanpix
Den nye Swansea City-manager Michael Laudrup erkender, at han stort set intet kendte til den walisiske fodboldklub, før han fik tilbudt stillingen som manager tidligere på måneden.
Det indrømmede danskeren på et pressemøde, hvor han torsdag officielt blev præsenteret som boss i Premier League-klubben.
- For at være ærlig vidste jeg ikke meget om klubben, siger Laudrup, der måtte i gang med at indhente oplysninger om Swansea.
- Jeg mener, at research er meget vigtigt. Hvis jeg havde lavet noget mere research i tidligere job, kan det være, at jeg havde taget nogle andre beslutninger, lyder det fra Michael Laudrup, der tidligere har trænet Brøndby, Getafe, Spartak Moskva og Mallorca.
Han fortæller, at han kun hørte positive ting, når han forhørte sig hos folk med kendskab til den walisiske klub.
Swansea City rykkede sidste år op i den bedste engelske fodboldrække og spillede en imponerende første sæson, hvor det blev til en 11.-plads med 47 point.
Men først og fremmest vakte holdet opmærksomhed med sin meget seværdige og underholdende spillestil, der baserer sig på pasningsspil langs jorden.
Derfor mener Swansea-ledelsen, at Laudrup passer perfekt til sin nye arbejdsgiver.
- Det vigtigste er at finde den rigtige person med en personlighed, som kan være grundlaget for et godt samarbejde.
- Vi er glade for at have fået en med Michaels baggrund. Det er stort for en klub som os, at Laudrup har sagt ja til at arbejde her, siger bestyrelsesformand Huw Jenkins.
På pressemødet kom det også frem, at Erik Larsen følger med til Wales og bliver en del af trænerteamet. Erik Larsen har været med Laudrup i alle de klubber, hvor han hidtil har været træner, og Larsen forlader dermed et job som chefscout i OB.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde