Laudrup og Larsen holder vejret i Swansea
Der er god stemning hos danskerne i Swanseas trænerstab oven på lørdagens overraskende storsejr ude over Queens Park Rangers i Premier League.
- Det er jo svært at sidde og tude, når man har vundet 5-0, fortæller Erik Larsen, der er assistent for manager Michael Laudrup.
Men trænerstaben i Swansea holder stadig vejret, for indtil transfervinduet lukker i 1. september, kan Laudrup og Larsen ikke vide, hvilke spillere de har til rådighed.
- Når man er en mindre klub i en større liga, så kan man ikke altid selv styre, hvad der kommer til at ske.
- Vi venter til 1. september med enten at ærgre eller glæde os. Der ved vi, hvad vi har at gøre med, indtil vinduet igen åbner, lyder det fra Erik Larsen.
Og med lørdagens præstation er interessen for Swanseas guldfugle næppe blevet mindre. Blandt andet er den britiske OL-angriber Scott Sinclair, der lørdag scorede til 5-0, rygtet til større klubber.
Erik Larsen afslører, at han og Laudrup har både plan B og C klar, hvis der pludselig bliver drevet rovdrift på Swanseas spillertrup.
- Vi har en plan over, hvad vi gør, hvis det ene eller andet sker. Og vi har prøvet at forberede os så godt som muligt på, hvad de forskellige scenarier kan være. Så må vi se, om det rækker, hvis vi får brug for det, siger Erik Larsen.
Laudrup har i løbet af sommeren blandt andet sagt farvel til midtbaneprofilen Joe Allen, der er skiftet til Liverpool.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned