Michael Laudrup og hans klub, Real Mallorca, blev lørdag aften udsat for en regulær ydmygelse på hjemmebane i den spanske Primera Division.
Den danske træner så sit hold tabe 0-4 til Sporting Gijón, som før lørdagens kamp ikke havde vundet en eneste af holdets ni udekampe i ligaen.
Nederlaget er Mallorcas tredje på stribe i Primera Division, men trods de udeblevne point ligger Michael Laudrups hold fortsat i midterfeltet af ligaen.
Michael Jakobsen spillede hele kampen og indkasserede et gult kort for Almeria, som tabte 0-2 ude til Real Sociedad. Almeria ligger fortsat placeret under nedrykningsstregen.
Det samme er tilfældet for Malaga, som med Kris Stadsgaard og Patrick Mtiliga på banen i alle 90 minutter skuffede med 1-2 hjemme i bundopgøret mod Real Zaragoza.
Det var også Zaragozas første udesejr i ligaen i denne sæson. /ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde