Laudrup taber til tidligere arbejdsgiver

Der var tvivl om, hvorvidt Mallorca-træner Michael Laudrup ville nå at dukke op i Madrid til udekampen mod sin tidligere klub Getafe. En strejke blandt de spanske flyveledere gav store problemer, men den danske toptræner nåede frem til opgøret.

Desværre for Laudrup og Mallorca var fremmødet forgæves, for Mallorca havde en dårlig dag, mens Getafe var i overdådigt spillehumør. Det endte med en sikker 3-0-sejr til Getafe.

Getafes offensive midtbanespiller Pedro Rios sørgede nærmest ene mand for hjemmeholdets sejr. Manden, som også har scoret i begge opgør mod OB i Europa League, scorede Getafes to første mål.

Det første mål scorede veloplagte Pedro Rios på et langskud efter 20 minutter, mens det andet blev sat ind otte minutter senere efter flot forarbejde fra angriberen Miku, som uselvisk fandt Pedro Rios helt fri i feltet.

Det blev ikke lettere i anden halvleg, da Mallorca blev reduceret til 10 mand på grund af et rødt kort. Dani Parejo udnyttede spilovertaget til at cementere sejren med Getafes tredje scoring.

Der var anderledes dansk succes i Primera Division i en af rundens øvrige kampe. To danskere var i aktion, da Malaga i vandt med hele 4-1 hjemme over Racing Santander. Kris Stadsgaard og Patrick Mtiliga spillede hele kampen i forsvaret for Malaga.

Den tidligere AaB-spiller Michael Jakobsen fik også en hel kamp for sin klub Almeria, som spillede 1-1 hjemme mod Real Zaragoza.

Villarreal vandt senere søndag 1-0 hjemme over Sevilla på et mål af den brasilianske angriber Nilmar. Dermed bragte Villarreal sig op på tredjepladsen i ligaen, syv point efter førerholdet FC Barcelona.

/ritzau/

Michael Laudrup indkasserede et 0-3-nederlag til sin tidligere arbejdsgiver Getafe, da Mallorca var på besøg.

Offentliggjort Sidst opdateret