Laudrups Swansea taber til Valencia
Manager Michael Laudrup og Swansea må vente til sjette og sidste runde af Europa Leagues gruppespil for at sikre sig videre avancement til 1/16-finalen.
Swansea tabte torsdag aften hjemme med 0-1 til Valencia, som med sejren sikrede sig førstepladsen i gruppe A.
Waliserne skal i sidste runde en tur til schweiziske St. Gallen, som intet har at spille for. Swansea er noteret for otte point på andenpladen. Det er tre point mere end russiske Kuban Krasnodar, som fortsat kan overhale Laudrups tropper.
Danskerens mandskab er dog sikker på avancement med uafgjort i Schweiz, og waliserne kan endda leve med et nederlag i sidste runde, hvis Kuban Krasnodar ikke vinder på udebane mod Valencia.
Swansea og russerne er lige indbyrdes efter to gange 1-1 mod hinanden, men Swansea har i øjeblikket den bedste målscore - nemlig på 6-3 - mens russernes lyder på 6-6.
Daniel Parejo blev matchvinder for Valencia efter 20 minutters spil. Swanseas spanske angriber Alvaro Vazquez fik fejlagtigt underkendt en scoring for offside i slutfasen af første halvleg.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde